Zwrot nadpłaconego podatku

Zwrot nadpłaconego podatku

Wielu z nas z niecierpliwością czeka na zwrot nadpłaconego podatku. Dobra wiadomość jest taka, że możemy się go spodziewać już niedługo. Co więcej, niektórzy już taki zwrot otrzymali. Mowa tutaj o emerytach i rencistach, którzy w ostatnich dniach mogli przekonać się, że zwrot nastąpił dosyć szybko. Istnieje więc realne szansa, że również w naszym przypadku nie będziemy musieli długo czekać. Czy istnieje jakiś określony schemat zwrotu podatku? Komu się on należy i kiedy możemy się go spodziewać?

Zwrot podatku dla emerytów i rencistów

Jak już wspomnieliśmy, niektórzy emeryci i renciści otrzymali zwrot podatku nadpłaconego w styczniu. Chodzi tutaj o grupę osób, których świadczenia (emerytura bądź renta) mieszczą się w przedziale 4920 zł -12 800 zł. To właśnie ta grupa osób otrzymała zwrot wraz ze świadczeniem przyznanym za miesiąc luty, jeżeli data jego przyznania przypada na pierwszy dzień miesiąca. Inni muszą jeszcze nieco poczekać, jednak szacuje się, że każdy otrzyma wspomniany zwrot w miesiącu lutym. Co w przypadku osób o niższych świadczeniach? Tutaj przedstawiciele ZUS zapewniają, że ich świadczenia po wprowadzeniu nowych praw będą wyższe. W przypadku osób o świadczeniach w wysokości 4920 zł -12 800 zł pozostaną one bez zmian (nie będą ani wyższe ani niższe).

Jak otrzymać zwrot nadpłaconego podatku

Wielu zastanawia się czy trzeba złożyć jakiś wniosek, aby otrzymać zwrot podatku. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy nic robić. Zwrot następuje automatycznie i jest przyznawany osobom, które znajdują się w określonym przedziale świadczeń wspomnianym wyżej. Nie trzeba więc myśleć o żadnych dokumentach. Warto pamiętać, że zwrot podatku zostanie nam przyznany wraz ze świadczeniem za luty, dlatego jeśli jeszcze go nie otrzymaliśmy, nie powinniśmy się tym martwić, wystarczy cierpliwie poczekać.

Jeden komentarz o “Zwrot nadpłaconego podatku

  1. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku kwota wolna od podatku uległa znaczącej zmianie, więc więcej podatników otrzyma zwrot.

Comments are closed.