Wyjątkowa ekspozycja w giżyckiej bibliotece

Wyjątkowa ekspozycja w giżyckiej bibliotece

Giżycka biblioteka stanie się miejscem prezentacji unikalnej kolekcji lamp naftowych pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Wśród eksponowanych obiektów znajdą się m.in. piece używane przez pilotów Dywizjonu 303 oraz przez polskich żołnierzy uczestniczących w bitwie o Monte Cassino.

Spotkanie z tą niezwykłą kolekcją będzie okazją do poznania fascynującego świata ciśnieniowych lamp naftowych, a przewodnikiem w tej podróży będzie Dariusz Jurczak – pracownik Muzeum Historycznego w Ełku, przewodnik i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Lamp i Kuchenek, entuzjasta z Ełku.

Jurczak opowiada o swoim stowarzyszeniu: „W Polsce nasza organizacja jest jeszcze mało popularna, skupia zaledwie około dwudziestu członków. Niemniej jednak, miłośnicy takich przedmiotów stanowią prawdziwą globalną społeczność. Mam przyjaciół-kolekcjonerów w tak odległych miejscach jak Indonezja, RPA, Norwegia czy Anglia. Co roku udaję się na spotkania naszego stowarzyszenia w brytyjskim Newark.”

Wszystko zaczęło się dla pana Dariusza od jednego, szczególnego przedmiotu, który mógłby być już uznany za artefakt. „Od 1996 roku skupiam się na lampach. To wszystko zaczęło się od lampy, którą zobaczyłem kiedyś u moich dziadków. Zafascynował mnie jej piękny kształt. Obecnie posiadam kilkadziesiąt takich lamp,” wspomina Jurczak, opisując swoje hobby i wyjaśniając mechanizm działania tych unikalnych urządzeń.

Są to tzw. lampy ciśnieniowe. W ich wnętrzu spala się nafta, ale działa to pod ciśnieniem. Ciśnienie jest pompowane do 2 atmosfer. Najpierw lampa musi być podgrzewana spirytusem lub innym substancją. Kiedy lampa jest odpowiednio podgrzana, nafta zaczyna parować i to właśnie sparowana nafta jest następnie spalana.