Jak sobie radzić z bólem głowy

Jak sobie radzić z bólem głowy

Ból głowy jest dolegliwością, która co jakiś czas towarzyszy chyba każdemu z nas. Może on być wywołany najróżniejszymi czynnikami. Bardzo często jest to nadmierny stres, przemęczenie, ale także zmiana ciśnienia. Istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z bólem głowy. Najprostszym będzie sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową, jednak jeśli ból jest częsty i nie przechodzi łatwo, warto udać się do lekarza. Może on być przyczyną poważnych schorzeń kryjących się w organizmie. Jak natomiast możemy walczyć z lekkim lub średnim bólem, który występuje od czasu do czasu? Poniżej podajemy sprawdzone sposoby.

Domowe sposoby na ból głowy

Na początek przyjrzyjmy się domowym sposobom z wykorzystaniem rzeczy, które każdy z nas w domu posiada. Jednym z łatwiejszych jest picie wystarczających ilości wody. Jest to ważne na co dzień, jednak kiedy doskwiera nam ból głowy ma jeszcze większe znaczenie. Poleca się wypicie litra wody w ciągu godziny. Najlepiej robić to stopniowo i wypijać niewielkie łyki wody. Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest spacer lub po prostu przebywanie na świeżym powietrzu. Wiele osób zauważyło, że skutecznie niweluje to ból głowy. Niestety, po powrocie do domu może się on na nowo nasilić. W miarę możliwości warto więc przebywać na świeżym powietrzu tak długo jak to możliwe. Przydatne mogą też być zimne okłady przykładane na skronie, na czoło, a w niektórych wypadkach również na kark.

Apteczne sposoby na ból głowy

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, a ból się nasila, możemy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. W zależności od rodzaju bólu skuteczny może okazać się ibuprofen lub paracetamol. Należy przy tym pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością przyjmowanych leków. Nie należy ich także łączyć z alkoholem. Jeżeli lek nie działa tak jak powinien, nie należy przyjmować kolejnej dawki lub jej zwiększać jeśli nie jest to wskazane na opakowaniu. Długotrwały ból głowy powinien być motywem do zgłoszenia się di lekarza i wykonania badań, które pomogą znaleźć źródło problemu.