Rok przemian w sektorze komunikacji publicznej Gminy Giżycko – elektryczne autobusy na linii

Rok przemian w sektorze komunikacji publicznej Gminy Giżycko – elektryczne autobusy na linii

Zmierzamy do końca roku, który postawił miasto Giżycko oraz całą Gminę pod znakiem prawdziwych, dynamicznych zmian w sektorze komunikacji publicznej. Pierwszym z etapów rewolucji było wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców, a kolejnym znaczącym krokiem była modernizacja środków transportu sieci lokalnej.

Lokalne władze podjęły decyzję o inwestycji w tabor nowoczesnych, ekologicznych autobusów elektrycznych produkcji Yutong. Obecnie na drogach miasta można zobaczyć aż pięć takich pojazdów.

– Fakt, że ponownie zdecydowaliśmy się na markę Yutong, świadczy o tym, że te elektrobusy spełniają nasze oczekiwania. W ciągu ostatniego roku dostarczyliśmy do Gminy Giżycko pięć 9-metrowych autobusów elektrycznych, jednocześnie zapewniając niezbędną infrastrukturę do ich ładowania. To kompleksowe rozwiązanie pozwala nam skutecznie obsługiwać lokalny transport publiczny i jest rezultatem bliskiej współpracy między gminą i miastem Giżycko – wyjaśniał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Trzy pierwsze elektrobusy marki Yutong rozpoczęły kursowanie na początku marca 2023 roku. Drugi kontrakt, obejmujący dostawę dwóch dodatkowych pojazdów, został niedawno zrealizowany. Oba porozumienia zawierają także postanowienia dotyczące rozbudowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie pojazdów elektrycznych. Ta pięć sztuk to modele oznaczone symbolem E9. Pojazd ten ma nieco mniej niż 9 metrów długości i posiada niskopodłogową konstrukcję, dzięki czemu jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Autobusy charakteryzują się zasięgiem przekraczającym 350 kilometrów na jednym ładowaniu i są wyposażone w takie udogodnienia jak automatyczna klimatyzacja, system monitoringu oraz GPS.