Najciekawsze zabytki w Giżycku

Najciekawsze zabytki w Giżycku

Giżycko, podobnie jak każde inne miasto, posiada szereg ciekawych atrakcji i zabytków. Nie zawsze jednak wiemy o ich istnieniu. Jeżeli mieszkamy w mieście, prawdopodobnie odwiedziliśmy jeden lub kilka z nich, a obok niektórych być może nawet przechodzimy na co dzień. Inaczej kwestia ta wygląda jeśli chodzi o turystów. Wielu z nich nie wie jakie atrakcje można znaleźć w mieście. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Skupimy się na bardziej znanych zabytkach oraz na ukrytych perełkach, o których nie każdy słyszał. Być może będzie to inspiracją zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, którzy zdecydują odwiedzić się jedno lub kilka z wymienionych poniżej miejsc.

Znane zabytki w Giżycku

Jednym z najbardziej znanych zabytków Giżycka jest Zamek Krzyżacki. Jak sama nazwa wskazuje, został on zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. Nie przetrwał on w oryginalnej formie do naszych czasów, jednak dzięki funduszom unijnym udało się go odbudować i przywrócić mu dokładnie taki wygląd jaki posiadał wcześniej. Jeśli porównany stare pocztówki oraz obecny wygląd zamku, nie dostrzeżemy większych różnic. Aktualnie w budynku znajduje się ekskluzywny hotel wraz z restauracją. Innym zamkiem położonym w okolicy jest Twierdza Boyen, która cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem turystów, a także mieszkańców. Co ciekawe, na jej terenie odbywają się co roku liczne imprezy mające na celu przybliżenie jej historii.

Inne miejsca godne uwagi

Giżycko to nie tylko zamki, ale również wiele innych ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. W mieście istnieje do tej pory wiele kamienic pochodzących z XIX wieku, które same w sobie są swego rodzaju zabytkiem. Tworzą one wyjątkową atmosferę miasta i wpływają na jego klimat. Jednym z najstarszych budynków jest piekarnia Regielskiego. Budowę kamieniczki, w której znajduje się piekarnia datuje się na połowę XIX wieku. Inne kamienice godne uwagi znajdują się przy ulicy Pionierskiej oraz Dąbrowskiego. Nie sposób ich nie zauważyć, gdyż ich niecodzienny piękny wygląd od razu rzuca się w oczy. Wiele z nich obecnie mieści siedzibę różnego rodzaju urzędów oraz szkół.