Pływanie – sport dla każdego

Pływanie – sport dla każdego

Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści zdrowotnych i co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, którymi możemy się zainteresować, jednak latem szczególnie przydatne, a przy tym darmowe, może być pływanie. Jest to sport, którym może zająć się praktycznie każdy. W jeziorze, czy nad morzem możemy bez problemów uprawiać ten sport za darmo, w sprzyjających warunkach aż do września. Natomiast w miesiącach jesiennych, zimowych i wiosennych możemy skorzystać z jednego z miejscowych basenów. Dzięki temu zachowamy dobrą formę nawet w te miesiące, kiedy trudno o dostęp do zbiorników wodnych.

Jaki styl pływacki wybrać

Istnieje bardzo dużo różnorodnych stylów pływackich, możemy się więc zastanawiać na który się zdecydować. Jeżeli pływamy jedynie dla przyjemności i ogólnego poprawienia formy, wybór stylu nie będzie miał większego znaczenia. Możemy zdecydować się po prostu na ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Jeśli jednak chcemy osiągnąć konkretny cel, na przykład zgubić kilka kilogramów, warto wybrać taki styl, który wymaga włożenia większego wysiłku z naszej strony. Poza tym, warto starać się pływać szybko, gdyż w ten sposób spalimy więcej kalorii i łatwiej wyrzeźbimy swoją sylwetkę. Jeśli natomiast chcemy uzyskać rezultat jakim są proste plecy i kręgosłup, warto wybierać takie style pływackie, które najbardziej go rozciągają i wymagają szerszych wymachów rękami i ramionami.

Wpływ pływania na zdrowie

Wyżej powiedzieliśmy już, że pływanie może pomóc nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz w utrzymaniu lub odzyskaniu prostego kręgosłupa. To z kolei pomoże nam zdobyć wymarzoną sylwetkę, choć będzie to wymagało czasu. Istnieją jednak również inne korzyści zdrowotne wynikające z pływania. W tym sporcie w ruchu są praktycznie wszystkie partie mięśni, jest to więc bardzo dobry trening całego ciała. Poza tym, pływanie pozytywnie wpływa na wydolność płuc, co może być pomocne w walce z chorobami płuc oraz w ich profilaktyce. Pływanie wspomaga również cały nasz układ oddechowy oraz układ krążenia, a także dobrze wpływa na stawy. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, warto wykorzystać lato i pływać jak najwięcej.