Wybrano wykonawcę modernizacji giżyckiej obwodnicy

Wybrano wykonawcę modernizacji giżyckiej obwodnicy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Olsztynie podjęła decyzję dotyczącą firmy, która zajmie się modernizacją obwodnicy w Giżycku. Ta informacja na pewno ucieszy mieszkańców miasta, miejscowych kierowców, podróżnych tranzytowych oraz turystów. Rozbudowa drogi oraz dodanie nowego mostu z pewnością zmniejszy natężenie ruchu i korki, które powstają w sezonie turystycznym, kiedy jest otwierany most obrotowy. Jednak niektórzy obawiają się, że rozbudowa obwodnicy może pozbawić ich możliwość korzystania z ogrodów działkowych usytuowanych tuż przy obwodnicy.

Po szczegóły zapytaliśmy rzecznika prasowego GDDKiA w Olsztynie, Karola Głębockiego. Jak wyjaśnia, inwestycja będzie realizowana w ramach systemu „Projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca będzie odpowiedzialny za sporządzenie końcowej dokumentacji projektowej. Na jej podstawie zostanie następnie wydane ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Dopiero ta decyzja pozwoli na określenie podziału nieruchomości przeznaczonych na rozbudowę i precyzyjne wskazanie, które działki zostaną zakupione na cele drogowe – wyjaśnia rzecznik.

Wstępne założenia projektowe zakładają rozbudowę drogi krajowej nr 59 do dwóch jezdni, budowę dróg dla pieszych i rowerzystów oraz dróg służących obszarom przyległym. Jak informuje Karol Głębocki, te zmiany będą wymagały poszerzenia istniejącego pasa drogowego. „To z kolei oznacza, że będziemy musieli przejąć część obecnie przylegających ogrodów działkowych” – mówi rzecznik. Wykonawca ma obowiązek przedstawić zasięg granic inwestycji w ciągu pierwszych miesięcy od podpisania umowy. Wówczas będzie można dokładnie określić, jaka część terenów ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych) zostanie przejęta na cele rozbudowy drogi.