Renowacja zabytkowego kościoła w Okartowie – perełki mazurskiej architektury sakralnej

Renowacja zabytkowego kościoła w Okartowie – perełki mazurskiej architektury sakralnej

Burmistrz Orzysza, Zbigniew Włodkowski, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że kościół w Okartowie – prawdziwe arcydzieło mazurskiej architektury sakralnej – doczekał się odnowionej elewacji. Zrewitalizowany wygląd tego historycznego budynku przynosi radość nie tylko jemu, ale również wszystkim mieszkańcom i miłośnikom zabytków.

Fundusze na prace konserwatorskie zdobyte zostały poprzez usilne starania proboszcza miejscowej parafii oraz orzyskiego muzeum, które zatroszczyło się o napisanie kompleksowego wniosku o dofinansowanie. Niezaprzeczalnie pomocne okazało się także wsparcie wojewody warmińsko-mazurskiego.

Deklaracje zapadły już odnośnie kontynuowania prac renowacyjnych w kościele w Okartowie, które mają ruszyć w przyszłym roku.

Pierwsza świątynia na tym miejscu stanęła około 1500 roku, jednak obecny budynek kościoła powstał dopiero pod koniec XVIII wieku, dokładnie w roku 1799. Ten cenny zabytek Mazur, charakterystyczny ze względu na swoją niepowtarzalną polichromię, został wpisany do oficjalnego rejestru zabytków w marcu 1989 roku.