Mieszkańcy Giżycka mogą parkować w całym mieście za darmo

Mieszkańcy Giżycka mogą parkować w całym mieście za darmo

1 października był ważnym dniem dla mieszkańców Giżycka. Dobiegł końca okres, w którym obowiązywała Sezonowa Strefa Płatnego Parkowania i Płatnych Parkingów, który trwał od 1 maja do 30 września. Oznacza to, że od teraz kierowcy w mieście zaparkują pojazdy bez żadnych opłat.

Informacja o zakończeniu okresu płatnego parkowania z pewnością ucieszy zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Strefa płatnego parkowania obowiązywała w centrum miasta. Kierujący musieli uiszczać opłaty między innymi na ulicach Warszawskiej, Żeglarskiej, Nadbrzeżnej, Olsztyńskiej, a także na Placu Grunwaldzkim.

Około 400 tysięcy złotych dla miasta z płatnych parkingów

Podczas czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz przekazał informację na temat kwoty, jaką miasto zarobiło na płatnych parkingach. Wyznał, że miasto otrzymywało rozliczenia w miesięcznych cyklach. Po odliczeniu prowizji, zarobki z tego tytułu sięgnęły około 400 tysięcy złotych.

Rozpoczęcie okresu płatnego parkowania w dniu 1 maja rzecz jasna było spowodowane nadchodzącym latem i napływem turystów do miasta. Poprzez wprowadzenie kilku stref, w których kierujący musieli płacić za pozostawienie auta miasto miało nadzieję na większy porządek w centrum Giżycka, ale także zebranie środków pozwalających na przeznaczenie ich na ważne inwestycje drogowe czy miejskie.

W tym roku sezonowa strefa płatnego parkowania działała od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, natomiast miejskie płatne parkingi wymagały opłaty przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00-20:00. Za 30 minut parkowania należało zapłacić 1 zł, za godzinę – 2 zł, za drugą godzinę – 2,40 zł, za trzecią godzinę – 2,80 zł, a za czwartą i każdą następną godzinę parkowania – 2 zł.