Warsztaty makramy

Warsztaty makramy

Zimowe dni to dobry moment na zdobycie nowych umiejętności. Jedną z nich jest makrama, a więc tworzenie wzorzystych dekoracji wiązanych. Pojęcie to pochodzi z języka arabskiego i sama tradycja tworzenia takich ozdób również pochodzi z tamtych stron. Gotowe makramy możemy kupić obecnie również w Polsce, w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Możemy jednak również nauczyć się ich samodzielnego wykonywania. Właśnie takie warsztaty oferuje Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach, natomiast same zajęcia będą odbywały się przez trzy kolejne środy 9, 16 i 23 lutego w świetlicy wiejskiej w Bogaczewie, a także przez trzy kolejne czwartki 10, 17 i 24 lutego w świetlicy wiejskiej w Bystrym. Jest to świetny sposób na naukę i zdobycie nowych umiejętności. Zastanówmy się jednak na czym w ogóle polega makrama i jej tworzenie.

Czym jest makrama

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, makrama jest swego rodzaju sztuką, polegającą na tworzeniu ozdób wiązanych. Jest ona znana już od wielu wieków, praktycznie od starożytności, kiedy to była wykonywana w różnych kulturach. Tworzono wiązane pokrycia łóżek, czy ozdoby domowe. Jednak głównym zastosowaniem w tamtych czasach były szaty królewskie. Obecnie makrama stała się dużo bardziej popularna a materiały do jej wykonania powszechnie dostępne. W Europie stała się znana stosunkowo niedawno, jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie zyskała na popularności. Wykonanie makramy opiera się na użyciu jedynie wiązań, nie wykorzystuje się tutaj igły, szydełka, czy drutów. Do dyspozycji mamy swoje ręce i sznurki do zaplatania. Istnieją gotowe wzory, z których możemy skorzystać.

Czego nauczymy się na warsztatach makramy

Warsztaty makramy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach umożliwią nam zapoznanie się z technikami tworzenia wiązań. Pomogą nam także przyswoić sobie konkretne modele, a także stworzyć swoje własne dzieła z użyciem sznurków. Technika ta spodoba się na pewno osobom, które lubią wykonywać różnego rodzaju robótki ręczne. Co więcej możemy za jej pomocą stworzyć różnego rodzaju ozdoby do domu, do swojego stroju, a także torebki, czy biżuterię. nie bez znaczenia jest też fakt, że makrama uczy cierpliwości, gdyż wymaga poświęcenia dość dużej ilości czasu, a przy tym nie zniechęcania się jeżeli na początku ozdoba nie wychodzi tak jakbyśmy tego oczekiwali.