Remont zabytkowego mostu obrotowego – nowe wyzwanie dla Giżycka

Remont zabytkowego mostu obrotowego – nowe wyzwanie dla Giżycka

Od początków aktualnego roku, prace modernizacyjne są przeprowadzane na Kanał Łuczański, który łączy jeziora Niegocin oraz Kisajno. Mimo iż projekt ten jest bliski ukończenia, inna poważna kwestia finansowa pojawia się na horyzoncie. Chodzi tu o konieczność naprawy zabytkowego mostu obrotowego, który uległ uszkodzeniu kilka miesięcy temu. Szacunkowe koszty reperacji mogą osiągnąć kilka milionów złotych.

Most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku to jedno z niewielu takich obiektów w naszym kraju. Unikalny mechanizm otwierania i zamykania przyciąga licznych obserwatorów. W tym roku planowano, że ruchem na moście będą mogły poruszać się tylko statki pasażerskie, natomiast dostęp dla żeglarzy i wodniaków zostałby ograniczony ze względu na remont kanału.

Kiedy aura stała się cieplejsza, most „zawiesił działalność”. Lokalne władze powiatu giżyckiego poprosiły o ocenę techniczną zabytkowego mostu znajdującego się pod ich zarządem.

Mateusz Sieroński, zastępca starosty giżyckiego wyjaśnia: – Ekspertyza została nam dostarczona między lipcem a sierpniem i zawierała kompleksowe informacje dotyczące stanu mostu obrotowego. W dokumencie jako przyczyna awarii była wskazana „erozja przyczółków”, co może być efektem remontu kanału.