Tragiczne skutki mrozu i alkoholu: 73-latek zmarł na wychłodzenie

Tragiczne skutki mrozu i alkoholu: 73-latek zmarł na wychłodzenie

Rutynowy dyżur w Komendzie Policji w Giżycku został zakłócony przez zgłoszenie o tragicznym zdarzeniu – śmierci 73-letniego mężczyzny. Zmarły to mieszkaniec gminy Kruklanki. Przybyły na miejsce doktor stwierdził, że przyczyną zgonu było wychłodzenie organizmu.

Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego stycznia, około godziny 12:00. Zaledwie dwa dni później, brat ofiary natknął się na ciało mężczyzny, leżące w zaspy śniegu przy domostwie. Dochodzenie wykazało, że przed tragicznym zdarzeniem, zmarły spożywał alkohol i opuścił swój dom, podążając do sąsiada. Niestety, nie udało mu się dotrzeć do celu podróży.

W reakcji na tą smutną sytuację, funkcjonariusze z Giżycka apelują do społeczeństwa o zdrowy rozsądek i gotowość do pomocy. Wzywają do zgłaszania służbom odpowiednim wszelkich przypadków nietrzeźwych lub nieporadnych osób znalezionych na mrozie, a także osób bezdomnych.

Zwracają również uwagę na to, że schronienie w klatkach schodowych, domkach letniskowych czy piwnicach, nie jest odpowiedzią na problem przetrwania zimy. Osoby pod wpływem alkoholu są szczególnie narażone na utratę ciepła i mogą zamarznąć na mrozie. Ponadto, osoby starsze i schorowane wymagają szczególnej troski w tak trudnych warunkach pogodowych – niska temperatura i niesprzyjające warunki mogą dla nich stanowić niepokonaną przeszkodę.

Giżycka policja przypomina o zaangażowaniu się w codzienne czynności osób starszych, takie jak zakupy. W przypadku zauważenia trudności sąsiada czy znajomego, należy powiadomić o tym właściwy ośrodek pomocy społecznej.