„Sadzonki za Elektronikę” – ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami zachęcają do udziału w ekologicznej inicjatywie

„Sadzonki za Elektronikę” – ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami zachęcają do udziału w ekologicznej inicjatywie

ZUOK Spytkowo we współpracy z Mazurskim Związkiem Międzygminnym – Gospodarka Odpadami, zaprasza mieszkańców do udziału w przedsięwzięciu pod nazwą „Sadzonki za elektronikę”. Celem akcji jest mobilizowanie ludzi do pozbywania się nieużywanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian, uczestnicy otrzymają punkty, które mogą później zamienić na sadzonki roślin.

W miejscowych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, od 18 marca do 11 maja 2024 roku, odbędzie się zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Osoby, które przynoszą niepotrzebne urządzenia, będą nagradzane punktami, które mogą następnie wymienić na młode drzewka bądź krzewy. Ilość otrzymanych punktów zależy bezpośrednio od wielkości złomowanego sprzętu elektronicznego.

W ramach akcji, sprzęt elektroniczny został podzielony na trzy kategorie ze względu na rozmiary. Mały sprzęt, wliczając w to telefony komórkowe, tablety, suszarki, ładowarki, słuchawki i wiele innych, wyceniany jest na 1 punkt. Do średniego sprzętu zalicza się takie urządzenia jak mikrofalówki, odkurzacze, drukarki, laptopy czy telewizory – za każde z nich otrzymamy 3 punkty. Najwięcej punktów – bo aż 5 – można zdobyć za pozbycie się wielkogabarytowego sprzętu, jak na przykład lodówki, pralki czy zmywarki.

Punkty te mogą być następnie wymienione na sadzonki różnego rodzaju roślin. Byliny, zioła oraz kwiaty są dostępne za 1 punkt. Krzewy można nabyć za 3 punkty, natomiast za 5 punktów można już zdobyć drzewko.