Drzewa na molo w Giżycku zostały usunięte – ich kiepski stan zagrażał bezpieczeństwu

Drzewa na molo w Giżycku zostały usunięte – ich kiepski stan zagrażał bezpieczeństwu

Miasto Giżycko na Mazurach ostatnio doświadczyło znaczącej zmiany krajobrazu – drzewa rosnące na miejscowym molo zostały wycięte. Ta sytuacja zapoczątkowała falę niepokoju wśród lokalnej społeczności, która zbulwersowana tym faktem, zwróciła się do samorządu giżyckiego.

Urząd Miejski w Giżycku wyjaśnia sytuację, podkreślając, że interwencja w sprawie drzew była wielokrotnie zgłaszana przez mieszkańców. Twierdzą oni, że stan tych drzew, ich blaknięcie i wygląd niszczyły estetykę mola. Dodatkowo, pojawienie się bobrów jesienią 2023 r., które zaczęły gryźć pnie drzew, stanowiło dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa. W odpowiedzi na te informacje, zdrowe okazy zostały ochronione metalową siatką.

Przeprowadzone badania tych drzew wykazały, że większość z nich jest w stanie umierania. Większość z nich miała tylko śladowe korony i znaczne oznaki wypróchnienia pni. Badania były tak przekonujące, że starosta Giżycki, po ponownym sprawdzeniu stanu drzew na molo, wydał zezwolenie na wycinkę w lutym 2024 r.

Przed przystąpieniem do wycinania drzew, przeprowadzono ekspertyzę ornitologiczną, która wykazała brak gniazd ptaków. Oznacza to, że żadne z miejsc lęgowych nie zostało zakłócone w procesie usuwania drzew.