Technologia w lesie. Leśnicy użyli drona do kontroli drzewostanu

Technologia w lesie. Leśnicy użyli drona do kontroli drzewostanu

Podczas rutynowej kontroli na terenie lasów i terenów zielonych w okolicach Giżycka zastosowana została nietypowa metoda. Tym razem leśnicy wykorzystali do tego celu drona, który pomógł nie tylko w łatwiejszym skontrolowaniu drzewostanu, ale także wykryciu potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw.

Jak co roku podczas jesiennych miesięcy leśnicy z Giżycka przeprowadzili tradycyjną kontrolę drzew. Doszło do niej między innymi na terenie uroczyska Las Miejski, terenów wokół leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, a także obiektów małej infrastruktury technicznej. Tegoroczna kontrola została wsparta użyciem drona.

Innowacyjna metoda inwentaryzacji lasów

Zastosowanie drona przy tego typu działaniach ma przede wszystkim na celu ułatwienie procesu inwentaryzacji drzewostanu. W taki sposób można na przykład zlokalizować drzewa, które na skutek silnego wiatru czy ataku szkodników zostały poważnie uszkodzone. To z kolei pozwala odpowiednio szybko zareagować.

Dodatkowo dron przy inwentaryzacji drzewostanu przydaje się także w kontekście fotografowania poszczególnych okazów. Wykorzystano to podczas kontroli uroczyska Las Miejskie, gdzie podczas działań na obszarze około 50 ha wykonano aż 1407 zdjęć. W ten sposób udało się znaleźć potencjalne zagrożenia życia i mienia wśród gości, którzy pojawiają się na tym terenie.

Symboliczne święto zbiegło się z kontrolą

Do kontrolowania lasów dochodzi zazwyczaj kilkukrotnie w ciągu roku. Ostatnia akcja inwentaryzacyjna niemal zbiegła się ze Światowym Dniem Drzewa, który jest obchodzony 10 października. Historia tego dnia sięga 1872 roku, kiedy to miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton zachęcił Amerykanów do sadzenia drzew i myślenia o środowisku naturalnym.

Świętowanie Dnia Drzewa trafił do Europy w połowie XX wieku, natomiast w samej Polsce dzień ten obchodzony jest dopiero od kilku lat. W wielu przypadkach z tej okazji liczne stowarzyszenia i kluby ekologiczne, szkoły czy nadleśnictwa przeprowadzają różnego rodzaju wydarzenia i działania, których celem jest uświadomienie społeczeństwu istoty, jaką odgrywają drzewa w naszym codziennym życiu.