Szósta edycja narodowej akcji sadzenia drzew #sadziMY zaplanowana na 12 kwietnia

Szósta edycja narodowej akcji sadzenia drzew #sadziMY zaplanowana na 12 kwietnia

12 kwietnia zostanie zainaugurowana szósta odsłona inicjatywy #sadziMY, która ma na celu masowe sadzenie drzew na całym terenie kraju. W bieżącym roku, kiedy to Lasy Państwowe obchodzą swoje stulecie, leśnicy przygotowali do dystrybucji rekordową liczbę – milion sadzonek. W Giżycku lokalni mieszkańcy będą mogli odebrać aż 3 tysiące młodych drzewek. Punktem dystrybucji będzie Pasaż Portowy, znajdujący się w sąsiedztwie galerii Batory. Planowany czas wydawania sadzonek to godziny od 9:00 do 15:00 lub do momentu wyczerpania zapasów.

Drzewa i lasy, które produkują tlen i oczyszczają atmosferę, mają niebywały wpływ na stan naszego klimatu. Znacznie obniżają one również poziom stresu oraz ciśnienie krwi osób przebywających w ich bliskim otoczeniu, poprawiając tym samym ich nastrój. Pełnią rolę izolacji od głośnego i zanieczyszczonego świata zewnętrznego, dostarczając cienia, spokoju i odnowy naszej energii. W dodatku, są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają też najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, które ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

„Zawód leśnika nieodłącznie wiąże się z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnawianie kolejnych pokoleń lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. Chcemy zachęcić obywateli do aktywnego udziału w naszej akcji sadzenia drzew, dlatego udostępniamy milion sadzonek rodzimych gatunków. Kluczowe jest również edukowanie społeczeństwa na temat tych gatunków, które nie zaburzają równowagi ekosystemów. Akcja #sadziMY jest naszym wkładem w realizację celu Unii Europejskiej dotyczącego posadzenia trzech miliardów drzew w krajach należących do Wspólnoty.” – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.